Türkiye SGK kurumuna bağlı sigorta ve prim bilgilerinin detaylı bir şekilde sunulduğu belgeye SGK hizmet dökümü, denilmektedir.. SGK hizmet dökümünde; SGK’lı kişinin çalıştığı şirket’e ait sigorta numarası, aylık ödenen prim ve tutar, ödenen gün sayısı çalışılan şirkete ait bilgiler, sigortanın hangi günlerde ödendiği ve kaç gün gösterildiği gibi bilgiler yer almaktadır.

Peki SGK hizmet dökümü nasıl alınır? SGK hizmet dökümünde hangi bilgiler yer alır?

SGK hizmet bilgileri, www.turkiye.gov.tr internet sitesine girerek döküm alınabilmektedir. Siteden yararlanabilmeniz için e-Devlet şifreniz olması gerekmektedir. Daha önce hiç e-Devlet şifresi almamış kişiler PTT şubelerinden ücret karşılığı kapalı zarf olarak alabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. ” Unutmayın ki ilk şifre alımında yeni bir şifre belirlenmesi gerekmektedir.”

E-devlet uygulamasında yaklaşık 2500’e yakın hizmet sunmakta 35-40 milyon kullanıcıya öğrenci belgesi, askerlik belgesi, trafik cezalarıi alt-üst soy bilgileri, tapu harç sorgulamalar vb. bir çok hizmet sunmaktadır.

 SGK HİZMET DÖKÜMÜNDE YER ALAN BİLGİLER

SGK’ya kayıtlı kişiler bağlı oldukları yerlere göre 4A, 4B ve 4C hizmet döküm bilgilerini alabilirler. SGK’ya bağlı olanlar 4A, Bağ-kur’a bağlı olanlar 4B ve 4C hizmet dökümü ise Emekli Sandığı’na kayıtlı olanlardır.

SGK hizmet dökümünde bulunan bilgiler;

– Sigortalının temel kişisel bilgileri

– Sigortalının çalıştığı gün sayısı

– Sigortalının ödenen prim gün sayısı

– Sigortalının ödeme günleri

– Sigortalının ilk giriş ve çıkış tarihleri

– Sigortalının çalıştığı firmanın sgk kayıt sicil numarası

 SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?

SGK hizmet dökümünü alabilmeniz için, www.turkiye.gov.tr internet sitesi açılır. E-Devlet uygulamasına girebilmeniz için,  T.C. kimlik kartı, e-Devlet şifresi, internet bankacılığı, e-imza ve mobil imza ile giriş seçenekleri bulunmaktadır. e-Devlet şifresi ilk defa alıyorsanız PTT şubelerinden ücret karşılığı kapalı bir zarf içerisinde temin edebilirsiniz.

E-devlet şifreniz ile uygulamaya girdikten sonra ilk girişte şifre değişikliği yapılıp, Cep telefonu ve e-mail doğrulama yapılması tavsiye edilir. Şifrenizi değiştikten sonra ana sayfa da yer alan yada sık kullanılan hizmetler den yararlanabilirsiniz. 4A, 4B ve 4C dökümü bağlantılarını kullanarak SGK hizmet dökümüne ulaşabilir isterseniz yazıcınızdan çıkartarak işinizi sağlama alabilirsiniz.

E-Devlet uygulamasında bir çok bilgilere ulaşmak mümkündür.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir