Balık avlamanın çeşitli yolları olsa da olta balıkçılığı bunların en zevkli olanıdır. Balık tutmayı sevenler için vazgeçilmez bir hobidir. Mevsimlerine göre balık çeşitliliği değişse de hobi olarak yapıldığından günlük stress’i atmak için en iyi araçlardan birisidir.

Balık avı için seçilecek en iyi mekan bilinen yerlere gitmektir. Bilinen yerlerde kaç metre de balığın çıktığı saat kaçta balığın yemlenmeye geldiği önemlidir. Bilinmeyen bir yerde bu işi yaparsanız eliniz boş olarak dönebilirsiniz.  Olta balıkçılığı yaparken gittiğiniz yerde hangi balığın hangi yemi yiyeceğini bilmeniz çok önemlidir. Çünkü balık tuttukça bu iş daha zevkli bir hale geleceğinden duyacağınız keyif inanılmazdır. Bu işe koyulmadan önce  olta takımlarınızı hazır etmeniz gerekmektedir. Eksik takımları ile gittiğinizde hem balık tutamazsınız hemde zamanınızı boşa harcamış olacaksınız. Suyun derinliğine göre 15 ila 75 gr arasında kurşun yanınızda bulundurmayı unutmayınız. Kıyı avlanmalarında 10-11 numara iğne işinizi görecektir. Misina seçiminizde 0.25 idealdir ama sağlam olsun benim olsun derseniz 0.30 uda seçebilirsiniz. Tutacağınız balığa göre de yemlerinizi hazırda tutmayı unutmayın.

Tüm kontrollerimizi yapıp herşey hazır diyorsak artık oltamızdan misinayı sallayarak kurşunun da denize değmesiyle keyifli dakikaları başlatabiliriz. Balık işi kısmettir. 1 metre uzağındaki kişi her attığından 5 li 10 lu balık çekebilir ama siz 1 tane bile alamazsınız. Bu yüzden balık tutmak kısmet işidir. Başkasınında kısmetine engel olmamak şartıyla. Bu durum biraz sinir bozucu olabilir. Sinirlerinize hakim olarak acaba nerde yanlış yapıyorum diye biraz düşününüz. Yanınızdaki balıkçıya hemen kaç numara iğne, hangi yemi kullanıyor, kaç metre de balığı alıyor öğrenmelisiniz. Tüm bunları öğrendikten sonra sizde kısmetinizi aramaya devam edebilirsiniz. Olta balıkçılığı çok zevklidir ve yanınızdaki kişiler ile de sohbet ederek zamanın nasıl geçtiğini anlayamazsınız. Balık arkadaşlığı güzeldir ve sizlere nacizane tavsiyemiz bu hobi yi denemenizde fayda olacağıdır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir